istota pozwu zbiorowego, pozew zbiorowy, roszczenia grupowe, odszkodowania, kancelaria adwokacka, pozwy zbiorowe
 

Pozew Zbiorowy

Istota pozwu zbiorowego

Procedury pozwu zbiorowego

Historia pozwów zbiorowych

Kto i kogo może pozwać

>> kontakt

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Pozew zbiorowy

W Polsce pozew zbiorowy to nowość. Niewiele osób wie, że zamiast samotnie występować przeciw dużym koncernom, wystarczy 10 osób i już można złożyć w sądzie pozew zbiorowy. Dodatkowym atutem jest fakt że koszty sądowe wynosza tylko 2 procent i dzielą się między wszystkich uczestników pozwu zbiorowego.

Dla kogo pozew zbiorowy?

Wystarczy chwila zastanowienia i szybko napiszemy listę firm i instytucji które wręcz należy pozwać w ramach pozwu zbiorowego.

Banki stosujące często w umowach z klientami niedozwolone zapisy, które później zostają zakwestionowane pzed nadzór finansowy

Stalexport za pobieranie pełnych opłat za przejazd autostradą A-4 pomimo ciągłych remontów powodujących że przejazd autostradą kilkudziesięciu kilometrów, zajmuje czasami kilka godzin. Zresztą, w tej sprawie zapadł już jeden wyrok na korzyść kierowcy który postanowił nie zapłacić za przejazd.

Producentów komórek, aparatów fotograficznych i innych podobnych urządzeń. Za ciągłe zmiany wtyczek zasilaczy w każdym nowym modelu, ciągłe zmiany kształtu baterii tak aby poprzednie nie pasowały. Nie jest to w żaden sposób uzasadnione względami technicznymi a tylko chęcią zarobienia dodatkowo na konsumentach zmuszanych w ten sposób do kupowania ciągle nowych zasilaczy, bateri, kabli, itp...
Tutaj można polegać na pomocy Unii Europejskiej która już podjęła pewne kroki w tym kierunku i wymusiła na producentach aparatów komórkowych wspólny standard zasilania.

Producentów i sprzedawców komputerów i laptopów o utrudnianie zwrotu kosztów licencji systemu operacyjnego, jeżeli nabywca rezygnuje z jego instalacji.

Stacje benzynowe za wadliwe, oszukane paliwo, które niszczy silniki naszych pojazdów.

  

Co to jest pozew zbiorowy?

Bardzo wiele osób, nie tylko w naszym kraju, czuje się pokrzywdzonych przez różne firmy czy instytucje. Niestety, dopiero niedawno uzyskaliśmy środki do walki z nieuczciwym deweloperem czy bankiem.

Do tej pory mogliśmy liczyć jedynie na siebie, jednak wielokrotnie już na samym początku tej walki staliśmy na przegranej pozycji. Wiadomo bowiem, że nie da się porównać siły pieniędzy wielkiej firmy z osobą prywatną, która uważa, że została niesłusznie i niesprawiedliwie potraktowana.
Obecnie weszły w życie nowe przepisy, które znacznie zwiększają nasze możliwości i szanse. Takim rozwiązaniem mogą być pozwy zbiorowe. Dla przykładu w Stanach Zjednoczonych funkcjonują one już od dawna, a grupa kilkunastu osób jest w stanie wytoczyć "wojnę" prawdziwym gigantom biznesu. Co ciekawe, całkiem spory procent takich postępowań wygrywają właśnie te grupy osób, a odszkodowania im przyznane nierzadko oscylują wokół wielu milionów dolarów.

W Ameryce istnieje wiele kancelarii prawnych, które specjalizują się właśnie w pozwach zbiorowych. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż pozwy zbiorowe są bardzo dobrym interesem - oczywiście o ile zostaną wygrane. Kancelarie prowadzące sprawy po jej pozytywnym zakończeniu otrzymują zwykle jakąś część odszkodowania, jakie zostanie zasądzone. Warto podkreślić, że prawnicy nie oczekują "z góry" zapłaty za swoją pracę, duża część takich kancelarii bierze pieniądze od swoich klientów jedynie po wygranej rozprawie i zasądzonym odszkodowaniu.

W Polsce pozwy zbiorowe dopiero zaczynają wkraczać do naszego życia. Do tej pory jednak wielu ludzi jeszcze nie wie o tej możliwości. Niejednokrotnie przeciw jednej nieuczciwej firmie toczy się kilkanaście rozpraw - od każdego poszkodowanego z osobna. Z pewnością znacznie większe szanse miałyby te osoby, gdyby wystąpiły ze wspólnym pozwem. Z pewnością bardzo ważnym czynnikiem w pozwach zbiorowych, który dodatkowo zwiększa szanse na wygraną odgrywają media. Zwykle bowiem takie procesy są nagłaśniane, zwłaszcza jeżeli dotyczą dużych i znanych firm, przedsiębiorstw czy instytucji. Dzięki temu, że o całej sprawie dowiaduje się duża część społeczeństwa, pojawia się dodatkowa presja. Jeżeli pozwanej firmie zależy na bardzo dobrym wizerunku, zazwyczaj dochodzi do ugody - dzięki temu nie musi się odbywać proces, który mógłby nadszarpnąć dobre imię każdego przedsiębiorstwa czy instytucji. Jednak nadal jeszcze wiele firm nie godzi się na ustępstwa i decyduje się wystąpić na drogę sądową. Wszystko zależy od tego jak bardzo ewidentna jest wina.

Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, tak i w naszym kraju nadchodzi czas, gdy procesy zbiorowe niejednokrotnie będą znajdowały się na czołówkach gazet. W Ameryce już nieraz grupa ludzi wygrała sprawy o odszkodowanie z wielkim koncernem.

Jeżeli chcemy wygrać jak najwięcej oraz zwiększyć swoje szanse, warto pomyśleć właśnie nad pozwem zbiorowym. W Internecie na przykład znajduje się bardzo wiele for poświęconych tego typu działaniom. To właśnie na nich stosunkowo często spotykają się ludzie, którzy przykładowo byli pracownikami jakiejś sieci handlowej i czują się pokrzywdzeni.

Z pewnością warto wspomnieć o tym, że pozwy zbiorowe są tańsze od pozwów indywidualnych.
Jest to bardzo ważne, bowiem koszty się rozkładają na wszystkich składających pozew, i co ważne w przypadku takiego pozwu jest to 2% od wartości odszkodowania, a nie jak w przypadku pozwów indywidualnych - 5%. Do złożenia pozwu zbiorowego potrzeba co najmniej dziesięciu osób, ale za to można go wytoczyć firmie, a nawet wspólnemu sąsiadowi, który nie daje nam wypocząć. Trzeba jednak pamiętać, że składając pozew zbiorowy wszyscy poszkodowani muszą się zgodzić na odszkodowanie w jednakowej wysokości, sąd nie będzie rozróżniał poszkodowanych na mniej lub bardziej stratnych, wszyscy ewentualnie po wygranej sprawie dostaną po tyle samo.

Reasumując, trzeba podkreślić, że pozew zbiorowy jest szansą dla wielu ludzi na odszkodowania, a tym samym jest on dla nich nadzieją na sprawiedliwy wyrok, z którego będą zadowoleni.

Zapraszamy Was do dyskusji na temat pozwów zbiorowych.
Chętnie widzimy wszystkich, zarówno konsumentów, prawników jak i firmy.

Wszelkie prawa autorskie do materiałów zastrzeżone.
Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie ogólne materiały informacyjne na temat pozwów zbiorowych.