kogo można pozwać, pozew zbiorowy, roszczenia grupowe, odszkodowania, pozwy zbiorowe, pozwy zbiorowe
 

Pozew Zbiorowy

Istota pozwu zbiorowego

Procedury pozwu zbiorowego

Historia pozwów zbiorowych

Kto i kogo może pozwać

>> kontakt

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Pozew zbiorowy

W Polsce pozew zbiorowy to nowość. Niewiele osób wie, że zamiast samotnie występować przeciw dużym koncernom, wystarczy 10 osób i już można złożyć w sądzie pozew zbiorowy. Dodatkowym atutem jest fakt że koszty sądowe wynosza tylko 2 procent i dzielą się między wszystkich uczestników pozwu zbiorowego.

Dla kogo pozew zbiorowy?

Wystarczy chwila zastanowienia i szybko napiszemy listę firm i instytucji które wręcz należy pozwać w ramach pozwu zbiorowego.

Banki stosujące często w umowach z klientami niedozwolone zapisy, które później zostają zakwestionowane pzed nadzór finansowy

Stalexport za pobieranie pełnych opłat za przejazd autostradą A-4 pomimo ciągłych remontów powodujących że przejazd autostradą kilkudziesięciu kilometrów, zajmuje czasami kilka godzin. Zresztą, w tej sprawie zapadł już jeden wyrok na korzyść kierowcy który postanowił nie zapłacić za przejazd.

Producentów komórek, aparatów fotograficznych i innych podobnych urządzeń. Za ciągłe zmiany wtyczek zasilaczy w każdym nowym modelu, ciągłe zmiany kształtu baterii tak aby poprzednie nie pasowały. Nie jest to w żaden sposób uzasadnione względami technicznymi a tylko chęcią zarobienia dodatkowo na konsumentach zmuszanych w ten sposób do kupowania ciągle nowych zasilaczy, bateri, kabli, itp...
Tutaj można polegać na pomocy Unii Europejskiej która już podjęła pewne kroki w tym kierunku i wymusiła na producentach aparatów komórkowych wspólny standard zasilania.

Producentów i sprzedawców komputerów i laptopów o utrudnianie zwrotu kosztów licencji systemu operacyjnego, jeżeli nabywca rezygnuje z jego instalacji.

Stacje benzynowe za wadliwe, oszukane paliwo, które niszczy silniki naszych pojazdów.

  

Kto i kogo może pozwać?

Pozwy zbiorowe są bardzo modne w wielu krajach. Dzięki takiej możliwości poszkodowane osoby razem starają się walczyć o swoje prawa i należne im odszkodowania. W naszym państwie taka możliwość pojawiła się bardzo niedawno. Do tej pory osoby pokrzywdzone mogły jedynie na własną rękę walczyć z nieuczciwymi deweloperami, producentami czy też bankami. Na szczęście polski rząd przyjął uchwałę, która pozwala na wspólne wstąpienie na drogę prawną przez osoby poszkodowane.

Nie wszyscy sobie zdają sprawę, ale właśnie pozwy zbiorowe są bardzo potężną bronią przeciw nieuczciwym firmom. Oczywiście takie zażalenia muszą spełniać odpowiednie warunki, aby zostały rozpatrzone przez sąd. Prawo jednoznacznie określa jakie kroki powinniśmy podjąć, aby nasz pozew został przyjęty do rozpatrzenia. Warto się z tym zapoznać nim zgłosimy się do sądu.

Pozwy zbiorowe najbardziej popularne są w Stanach Zjednoczonych, tam dzięki nim konsumenci wygrywają wiele spraw, które mogły by się wydawać nie do wygrania. Najbardziej znanym przykładem, o którym głośno było również w naszym kraju był pozew zbiorowy grupy mieszkańców USA, którzy oskarżyli jeden z największych na świecie koncernów tytoniowych, o to że niezbyt wyraźnie ostrzegał on palaczy papierosów i cygar o szkodliwości palenia. Pozew ten z góry był skazywany na porażkę, ale wbrew oczekiwaniom i zapowiedziom zakończył się sukcesem, a palacze dostali olbrzymie odszkodowania.

Pozew zbiorowy tak naprawdę można złożyć praktycznie przeciwko każdemu. Dotyczy to zarówno osób prywatnych, jak również firm czy też przedsiębiorstw. W naszym kraju do jego złożenia potrzeba minimum dziesięciu osób. Muszą one czuć się pokrzywdzone przez tą samą firmę czy też osobę. Z pozwów zbiorowych już zaczynają korzystać na przykład pracownicy dużych sieci handlowych, którzy czują się wykorzystywani przez swojego pracodawcę. Z pewnością, to, że razem złożą pozew może im jedynie pomóc. Jednak zgodnie z prawem pozew zbiorowy nie musi być kierowany przeciwko firmie czy instytucji.

Równie dobrze możemy go skierować przeciwko osobie prywatnej. Wystarczy, że zbierze się na przykład dziesięć osób z jednego bloku czy osiedla i mogą oni złożyć pozew zbiorowy przeciwko swojemu sąsiadowi, który nie przestrzega zasad ciszy nocnej bądź też nagannie się zachowuje w stosunku do innych osób.

Patrząc jednak na inne kraje u nas raczej także takie pozwy będą należały do rzadkości. Sądy będą raczej się zmagały z pozwami zbiorowymi złożonymi przeciw nieuczciwym pracodawcom, spółdzielniom mieszkaniowym, producentom obuwia czy odzieży lub bankom, gdyż właśnie tego typu pozwy zdarzają się najczęściej na całym świecie.

Prawo daje bardzo duże możliwości, jeśli chodzi o pozwy zbiorowe. Jest to bardzo ważne, gdyż dzięki temu wszyscy obywatele będą traktowani jednakowo. Nie mniej jednak "era pozwów zbiorowych" w naszym kraju dopiero się rozpoczyna. Ludzie dopiero nabierają zaufania i przekonania do tej formy dochodzenia zadośćuczynienia. Z pewnością można stwierdzić, że pojawienie się pozwów zbiorowych w naszym kraju to duży krok naprzód. Zyskają na nich obywatele, ale również same sądy, które do tej pory musiały każdy pozew rozpatrywać indywidualnie. Osoby pokrzywdzone także na tym zyskają: nie tylko czas, ale i pieniądze, gdyż koszty takiego procesu będą mniejsze niż w przypadku pozwów indywidualnych.

Pozwy zbiorowe są bardzo ważną bronią, jednak trzeba pamiętać, że z całą pewnością nie należy ich nadużywać. Niestety w wielu krajach są one wykorzystywane jedynie do "wyciągnięcia" odszkodowań, co w dodatku dzieje się praktycznie zupełnie bezpodstawnie. Wtedy już nie ma to żadnego związku ze sprawiedliwością, a jedynie ze sposobem na dorobienie się pieniędzy.

Przykład pozwu zbiorowego przeciwko olbrzymiemu koncernowi tytoniowemu pokazał, że rozstrzygnięcie takich spraw wcale nie musi być takie, jak nam się wydaje, sąd może wydać orzeczenie inne niż wszyscy oczekują, dlatego jeżeli czujemy się pokrzywdzeni, to nie bójmy się wystąpić na drogę sądową. Jeśli rzeczowo przedstawimy swoje argumenty, to z pewnością na tym nie stracimy.

Zapraszamy Was do dyskusji na temat pozwów zbiorowych.
Chętnie widzimy wszystkich, zarówno konsumentów, prawników jak i firmy.

Wszelkie prawa autorskie do materiałów zastrzeżone.
Niniejsza strona zawiera tylko i wyłącznie ogólne materiały informacyjne na temat pozwów zbiorowych.